Działalność sponsorska PKO Banku Polskiego SA

Realizowane przez PKO Bank Polski SA działania sponsorskie mają na celu kształtowanie wizerunku Banku jako godnej zaufania instytucji finansowej, otwartej na potrzeby i oczekiwania klientów, zaangażowanej w rozwój kraju i społeczności lokalnych. Każdego roku Bank patronuje kilkuset przedsięwzięciom z zakresu kultury, edukacji czy sportu.

Obok programów eksponujących duże, ogólnopolskie koncepty sponsorskie Bank uczestniczy także w niewielkich projektach o dużym znaczeniu dla społeczności lokalnych.

Mecenat kultury i sztuki

Jednym z głównych obszarów działalności sponsorskiej Banku jest Mecenat kultury i sztuki. Wspierając kulturę narodową, do czego zobowiązuje prawie stuletnia historia Bank angażuje się w doniosłe wydarzenia kulturalne oraz otacza opieką liczne instytucje kultury.

PKO Bank Polski SA od lat konsekwentnie wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie. W 2014 roku Bank objął mecenatem odnowioną i unowocześnioną Galerię Sztuki Średniowiecznej, eksponującą najbogatszą kolekcję z tego okresu w Polsce. Ponadto Bank aktywnie uczestniczył w wyjątkowym święcie kultury – Nocy Muzeów w Warszawie, w trakcie której Muzeum Narodowe jest tradycyjnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Stolicy.

Bank był również sponsorem kolejnych czterech portretów autorstwa prof. Waldemara Świerzego kończących cykl „Nowy Poczet Władców Polski”, który zostanie przekazany Prezydentowi RP podczas oficjalnej ceremonii na Zamku Królewskim w Warszawie jesienią 2015 roku. Długą tradycję ma także współpraca z Filharmonią Narodową, obejmująca wiele pamiętnych dla melomanów koncertów. W minionym roku Bank występując w roli Strategicznego Mecenasa Roku 2014 Filharmonii Narodowej był sponsorem koncertu z okazji uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2014/2015 jak również orkiestry WDR Sinfonieorchester Köln pod batutą Jukki-Pekki Saraste z udziałem pianistki Anny Vinnitskiej, a także  Koncertu Kolędowego z udziałem Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. Henryka Wojnarowskiego.

Do wiodących inicjatyw sponsorskich Banku należy także patronat nad Teatrem Polskim w Warszawie. Już po raz drugi Bank przez okres kolejnych 3 lat będzie wspierał działalność tej znamienitej sceny teatralnej.

Na pomoc Banku mogą także liczyć placówki muzealne, teatry operowe, filharmonie, działające w różnych regionach Polski, których projekty wystaw czy plany programowe przyciągają duże audytoria i oddziałują także poza granice regionu. Do takich instytucji kultury należą m.in. Opera Wrocławska, Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Łódzka, Teatr Jaracza w Łodzi i Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie.

W pierwszej połowie roku Bank został partnerem Strategicznym Narodowego Forum Muzyki (NFM), nowej instytucji w polskim krajobrazie kultury, która powstała z połączenia Filharmonii Wrocławskiej i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. NFM, jako instytucja kultury miasta Wrocławia, współprowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Wrocław i Województwo Dolnośląskie. Plan działania NFM skupia się na organizacji licznych imprez muzycznych i artystycznych, w tym festiwali o zasięgu międzynarodowym jak: Forum Musicum, Światowe Dni Muzyki, Wratislavia Cantans czy JAZZTOPAD oraz szeregu projektów edukacyjnych. Nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt NFM zostanie oddany do użytku w 2015 roku i będzie gościł wszystkie projekty muzyczne związane z inicjatywą pod nazwą Wrocław - Europejską Stolicą Kultury 2016.

PKO Bank Polski SA jako mecenas kultury zaangażował się w utrwalanie i popularyzację dorobku polskiej kinematografii włączając się do programu rekonstrukcji cyfrowej klasyki polskich filmów. Dzięki finansowemu wsparciu młode pokolenie Polaków będzie mogło obejrzeć dzieła polskiej klasyki filmowej w doskonałej jakości dźwięku i obrazu.

W 2014 roku już po raz trzeci Bank patronował 39. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. Podczas imprezy goście festiwalowi wzięli udział w premierowym pokazie zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Zmruż oczy” w reżyserii  A. Jakimowicza.

Od wielu lat Bank wspiera inicjatywy, które mają na celu ochronę dziedzictwa narodowego oraz polskiej spuścizny kulturowej. Realizując tą misję, już po raz czwarty Bank został Wyłącznym Partnerem Nagrody Lecha Wałęsy wręczanej osobom, które są gotowe do ponoszenia ofiar w imię wartości demokratycznych, a ich postawa stwarza szansę na zmiany polityczne i społeczne. Współpraca z Fundacją „Instytut Lecha Wałęsy”, która symbolizuje solidarność z osobami bądź organizacjami działającymi na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka, jest szczególnie ważna dla Banku.

W dowód pieczy nad polskim dorobkiem kulturowym, PKO Bank Polski SA jest od kilku lat partnerem strategicznym „Nagród Kisiela”, których przyznawanie zainicjował pisarz i publicysta Stefan Kisielewski. Wyróżnienia - w trzech kategoriach – polityk, publicysta, przedsiębiorca przyznawane są osobom, które w swojej pracy mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami.

Nauka i edukacja

Nauka i edukacja to naturalne kierunki działalności sponsorskiej Banku – pracodawcy, instytucji otwartej na ludzi młodych, organizacji uczącej się i rozwijającej umiejętności pracowników. Bank kieruje swoje działania zarówno do dzieci, uczniów jak i studentów.

PKO Bank Polski SA od lat jest partnerem Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym oraz sponsorem stypendiów dla najlepszych jej uczestników. Udział w Olimpiadzie to dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy mogą pochwalić się imponującą wiedzą, jest szansą na indeks na wyższą uczelnię oraz nagrody rzeczowe. Na profilu Banku na Facebooku uruchomiony został specjalny konkurs, w którym uczniowie mogą powtórzyć i utrwalić wiedzę i przygotowywać się do Olimpiady, a wszyscy fani – wygrać atrakcyjne nagrody. Chociaż udział w prawdziwej Olimpiadzie mogą wziąć tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, to konkurs na Facebooku jest otwarty dla wszystkich.

Po raz kolejny Bank wsparł Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym oraz udział drużyny Uniwersytetu Warszawskiego w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej i Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym - prestiżowym konkursie informatycznym na świecie, promującym zdolnych i ambitnych studentów. Zespół informatyków z Uniwersytetu Warszawskiego zdobył srebrny medal w ostatniej edycji Mistrzostw, odbywających się w czerwcu 2014 roku w Jekaterynburgu.

Od lat Bank współpracuje z wyższymi uczelniami w ramach organizacji konferencji i sympozjów ważnych z naukowego, gospodarczego i społecznego punktu widzenia.

Sponsoring sportowy

W 2014 roku Bank kontynuował realizację programu biegowego pod nazwą „Biegajmy razem”, w ramach którego Bank udzielił wsparcia sponsorskiego dla ponad 60 biegów masowych na terenie całej Polski, programu trenerskiego BiegamBoLubię, realizowanego na stadionach 80 miast oraz zrealizował projekt biegowy „Drużynowa Liga biegowa PKO Banku Polskiego” z udziałem klientów i biegaczy bankowych. Najważniejsze zrealizowane imprezy tego półrocza to: 14. Cracovia Maraton, 3. Nocny Wrocław Półmaraton, 33. Wrocław Maraton, Biegnij Warszawo z PKO Bankiem Polskim SA, 7. Silesia Marathon, 16. Poznań Maraton, Grand Prix Gdyni – Bieg Niepodległości, Triada Biegowa "Zabiegaj o Pamięć" (cykl 3 biegów: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), Rzeszów biega, Półmaraton Gryfa, Półmaraton Solidarności.

W ramach wspieranych przez Bank biegów prowadzono w sumie 59 akcji charytatywnych, dzięki którym Fundacja PKO Banku Polskiego SA przekazała osobom potrzebującym wsparcia w walce o zdrowie 840 tys. PLN, pobiegło dla nich ponad 19 tys. biegaczy.
Poza imprezami biegowymi, które zdecydowanie dominowały w kategorii sponsoringu sportowego, Bank wsparł  także inne prestiżowe imprezy sportowe takie jak: Bieg Piastów, Cavaliadę czy Dni Morza.

Już po raz 38. w pierwszy marcowy weekend w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach odbył się coroczny Bieg Piastów - najstarszy i zarazem najbardziej popularny bieg narciarski w Polsce. PKO Bank Polski SA kontynuując wieloletnią tradycję kolejny raz jako Sponsor Generalny patronował temu wydarzeniu. W biegu razem z innymi zawodnikami wystartowali pracownicy branży bankowej, wśród nich przedstawiciele PKO Banku Polskiego SA

Cavaliada to cykl Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody, cieszący się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. W roku 2014 Bank był sponsorem całej imprezy składającej się z 3 etapów: zawodów w Poznaniu, w Lublinie oraz finału konkursu rozgrywanego w Warszawie.

PKO Bank Polski SA był także Głównym Sponsorem Dni Morza w Szczecinie, widowiskowej imprezy adresowanej do rodzin. Przy reprezentacyjnym nabrzeżu Szczecina zacumowały wyjątkowe jachty i żaglowce. Przez teren imprezy przewinęło się ponad 100 tys. osób.

Przedsięwzięcia o charakterze branżowym

Bank angażuje się w wiodące przedsięwzięcia o charakterze branżowym, intensyfikując w ten sposób działania promocyjne wspierające sprzedaż oferowanych produktów i usług. Wspierane inicjatywy miały na celu prezentowanie Banku jako lidera rynku finansowego.

Przykłady takich inicjatyw to m.in.: sponsorowanie konkursów: Przedsiębiorca Roku, organizowany przez EY, Polska Firma - Międzynarodowy Czempion, organizowany przez PwC czy Młode Marki Sukcesu, realizowany przez wydawcę Rzeczpospolitej. Inne przykłady inicjatyw o charakterze branżowym to: Profesjonalny Inwestor, konferencja WallStreet, Konferencja Programowa Izby Domów Maklerskich, Institute of International Finance Annual Meeting of CEE, Bank Chief Executives, konferencja Warsaw Capital Market Summit w Warszawie, X Kongres Ekonomistów,  IV Europejski Kongres Finansowy, V Kongres Bankowości Detalicznej, Gala Giełdowej Spółki Roku, III Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG.

W ramach przypadających w tym roku obchodów 25-lecia Pracodawców RP Bank sponsorował organizowane przez te Organizacje wydarzenia: II Polski Kongres Gospodarczy „Nauka dla biznesu, biznes dla nauki”, Konferencję Międzynarodową „Od transformacji do globalizacji”, a także objął mecenatem uroczystą Galę Jubileuszu 25-lecia w Teatrze Wielkim, podczas której zostały wręczone Super Wektory 25 lecia w kilku kategoriach istotnych dla przemian, jakie dokonały się w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Już po raz drugi w 2014 roku Bank był sponsorem organizowanego przez Miesięcznik Press konkursu Grand Press-Dziennikarz Roku oraz Gali Grand Press. W ramach tego wydarzenia Bank dodatkowo był Partnerem nagrody Grand Press Economy dla dziennikarza ekonomicznego.